Tootegrupid

Mõisted

Medalid
Erinevalt rahadest ei ole medalil rahalist väärtust ja nad pole kasutatavad maksevahendina. Medali väärtust ei saa aga mõõta ainult pelgalt kasutatud materjali väärtuse abil (hõbeda väärtus). Lisaks materjalile lisab medalile väärtust ka disaineri nimi, medali temaatika, aastakäik ja kõige kaalukam tegur on valmistatud kogus. Kollektsioneeritavad medalid võivad olla vaadeldavad üksikväljaannetena, kuid sageli kuuluvad nad siiski mingisse sarja või kollektsiooni.

Meenemündid
Lisaks käiberahadele lüüakse paljudes maades oluliste sündmuste, isikute või aastapäevade jäädvustamiseks juubelirahasid. Juubelirahad on tavapäraselt väärismetallist – kullast või hõbedast, nende väljaantud kogus on kindlalt piiritletud ja tavaliselt jääb see kogus oluliselt väiksemaks tavakasutuses olevate müntide vermimiskogusest. Juubelirahad on mõeldud eeskätt meenetena ja kollektsioneerimise eesmärgil, kuid on samas ka kehtivad maksevahendina.

Kogumisväärtus
Algaja kollektsionäär peab meeles pidama, et kogumisväärtuse arengut ei või keegi ette teada. Täielikke kogusid hinnatakse üldiselt kõige rohkem ja mõnikord on kollektsionäärid valmis maksma suuri summasid, et saada puuduvad mündid või medalid oma kollektsiooni.

Emiteerimine
Üks tähtsamaid nõudlust ja kogumisväärtust mõjutavaid tegureid on mündi või medali emiteerimise arv. Täpselt piiritletud emiteeringud teevad mündi hankimise raskemaks, mis üldiselt lisab nõudlust. Pea meeles, et mõnikord pole emiteerimise arv üldse piiratud.

Bu- ja proof-kvaliteet
Kollektsioneeritavate müntide ja medalite puhul kasutatakse rahvusvaheliselt levinud kvaliteedimärgistusi bu ja proof. Tavalised – bu-kvaliteediga rahad ja medalid on templiläikega: nende pind on tasane. Kollektsionääride poolt kõige hinnatumad on proof-kvaliteediga läikiva pinnaga rahad, millelt eristub selgelt mati pinnaga kujund. Proof-kvaliteedi saavutamiseks on vaja palju peentööd ja see avaldab mõju ka toote hinnatasemele. Uusim tase mündivermimises on Diamond Proof Quality. Teemantpinnaga töötluse puhul on eseme pind siidja läikega.

Säilitamine
Väärtuslikumad kollektsioneeritavad rahad ja medalid on pakendatud plastikust rahakapslitesse. Kapslite peamiseks eesmärgiks on kaitsta münti tolmu ja sõrmejälgede eest ning seepärast ei ole soovitav neid avada ega eemaldada. Kui siiski on vajalik mündikapslit eemaldada, on soovitav müntidega tegeldes kasutada puuvillaseid kindaid. Vajalikuks töövahendiks on ka pintsetid ja suurendusklaas. Kollektsioneerimist võib alustad ilma erivahenditeta. Siiski soovitame müntide ja medalite käitlemiseks puuvillaseid kindaid, eriti kui mingil põhjusel tahad kaitsva kapsli ära võtta.